Prof. Dr. Abdurrahim KOÇYİĞİT​

Prof. Dr. Abdurrahim KOÇYİĞİT​

Biyografi

1963 yılında Konya’da doğdu. 1989 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1994 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalında ihtisasını tamamlayarak Klinik Biyokimya Uzmanı oldu. 1995 yılında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalında Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı, 1999 yılında Doçent 2005 yılında Prof. unvanını aldı. 2012 yılında Harran Üniversitesi’nden ayrılarak Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalına atandı ve halen aynı üniversitede Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Ayıraca, 2016 yılında
İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan almış olduğu proje desteği ile kurmuş olduğu, YÖK’ten onaylı, “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp İleri araştırmalar ve Uygulama Merkezi (GETAMER) Müdürlüğü’nü yürütmektedir. 2017 yılında Bezmialem Fitoterapi Eğitim Merkezinde Eğitim görerek, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı Fitoterapi Sertifikası almıştır.

Başlıca araştırma alanları; Bitki ve arı ürünlerinin kanser ve diyabet gibi kronik hastalıklar üzerine genotoksik sitotoksik, apototik ve anti-enflamatuar etkileri ile hücre içi sinyal yolakları üzerine etkileri ile ilgili pre-klinik ve klinik çalışmalar yapmaktadır.

Bilimsel Çalışmaları; Uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış 180 makale, ulusal bilimsel hakemli dergilerde yayımlanmış 66 makale. İkisi uluslararası, biri ulusal olmak üzere üç kitap bölümü yazarlığı ve bir kitap çeviri editörlüğü vardır. 17-21 Nisan 2019 da düzenlenen II. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresinde Cumhurbaşkanlığı Sabuncuoğlu Şerafettin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülünü almıştır.

h-indeksi: 41 (Google Scholar),
Alıntı Sayısı: 5339
Yabancı Dili: İngilizce
Evli ve 5 çocuk babasıdır.

Eğitimleri