Dr. Haluk ALAN

Dr. Haluk ALAN

Biyografi

1965 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adapazarı’nda okudu.1989 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.

Muğla Üniversitesinde Psikoloji’de yüksek lisansını “Diyabetes Mellitus’da gözlenen duygusal ve kendini düzenleme stratejileri ile bu faktörlerin genel iyilik hali ve fiziksel sağlıkla ilişkisi” konusundaki tez çalışmasıyla; Klinik Psikolojide yüksek lisansını da, “Sosyal Fobi’de BDT ve Hipnoterapinin Birlikte Kullanımı” proje çalışmasıyla tamamlayarak, Klinik Psikoloji Uzmanı oldu.

Bütüncül psikoterapi, Bilişsel davranışçı psikoterapi, düşünsel duygulanımcı davranış terapisi, aile ve evlik terapileri, cinsel terapi, kabul ve kararlık terapileri, Emdr terapisi, şema terapi, Hipnoz/hipnoterapi eğitimleri almış olup bu teknikleri psikoterapilerinde kullanmaktadır.

Hipnotik bazı tekniklerle çift yönlü uyarımların entegrasyonundan oluşan, HYT; Hipnotik Yeniden işleme Terapisi ve ZYT; Zihinsel Yeniden işleme Terapisi tekniklerini geliştirmiştir.

Klinik Hipnoz Akademisinin kurucularından olup, Dr. Sinan Güzel’le birlikte bu merkez bünyesinde Psiko-Hipnoterapi dersleri vermeye devam etmektedir.

“Okulda ve Hayatta ZİRVEYE DOĞRU”, “Terapi Odası Notları: İLİŞKİLER”, “Sosyal Fobi Tedavisinde Bilişsel Hipnoterapi” kitaplarının yazarı, “Vajinismus tedavisinde Bilişsel Davranışçı Regresif Hipnoterapi” ve “İleri Hipnoz Teknikleriyle Hipnoterapi” kitaplarının eş yazarı ve editörüdür. Çeşitli gazete ve dergilerde birçok makaleleri ve dizi yazıları yayınlanmıştır.

Almış olduğu eğitimler çerçevesinde hekimlik/psikoterapistlik mesleğini Denizli’de kendi ofisinde sürdürmekte olup Psikoloji ve Psikoterapi alanındaki tedavi/terapi uygulamalarına devam etmektedir. BDT ve Hipnozun çeşitli hastalıklar üzerinde birlikte kullanımı yönelik çalışmaktadır. Dr Alan Türk Psikologlar Derneği, Türk Tabipler Birliği, Bilişsel Davranışçı Psikoterapistler Derneği, Aile ve Evlilik Terapileri Derneği, Psikoterapi Enstitüsü Derneği ve EMDR Derneği üyesidir. Tülay hanımla evli olup, Serra Seylin’in babasıdır.

Eğitimleri